T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI MERSİN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Meditour 7. Akdeniz Turizm Forumu Mersin'de Yapılıyor.

Bu yıl 7.’si Mersin’de gerçekleştirilen Akdeniz Turizm Forumu’na katılmak üzere Mersin'de bulunan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Nabi Avcı ile Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, forumun resmi açılışının ardından Mersinli sektör temsilcileriyle de bir araya geldi.
 
Divan Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun yanı sıra Vali Özdemir Çakacak, Mersin Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın ve Baki Şimşek, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut ve çok sayıda Mersinli turizmci iş insanı ve sivil toplum kuruluş temsilcisi katıldı.
 
Bakan Elvan “Mersin Akdeniz'in En Önemli Turizm Merkezlerinden Biri Haline Gelecektir”
 
Mersin Divan Otel’de, Mersin'deki turizm yatırımlarının görüşüldüğü toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Elvan, MEDITOUR 2016'nın Mersin'de yapılıyor olmasının özel bir anlamı olduğunu bir kez daha vurgulayarak, "Özellikle turizm potansiyeli açısından son derece güçlü bir alt yapıya sahip olan Mersin'in, önümüzdeki dönemde bu potansiyelini harekete geçirebilecek çalışmaların hem hızlandırılması, hem de bir an önce turizmin canlandırılması noktasında önemli bir adım olacaktır.” dedikten sonra “Forumun gerçekleşmesinde büyük emekleri olan MTSO Başkanı Şerafettin Aşut'a teşekkür ediyorum. Burada yatırımcılarımızla, özellikle de turizm sektörü ile ilgilenen yatırımcılarımızla, ‘turizm sektörünü daha ileri noktalara taşıyabilmek adına neler yapabiliriz, yol haritamız ne olmalıdır?' konularını kapsamlı bir şekilde konuştuk, tartıştık. Şundan emin olunuz ki önümüzdeki yıllarda Mersin turizm açısından bir sürpriz yapacak ve Akdeniz'in en önemli merkezlerinden biri haline gelecektir" diye konuştu.
 
Bakan Elvan; " Mersin’deki 8 Turizm Merkezi Konusunda Önemli Bir Kısmını Noktalamak Üzereyiz”
 
Bakan Avcı'ya Mersin'deki turizm projelerine verdiği destekten dolayı teşekkür eden Elvan, "8 turizm merkezimizden önemli bir kısmını noktalamak üzereyiz. Ovacık, Kargıcık, Anamur-Melleç ve Gülnar-Ortaburun, bu 4 turizm merkezi ile ilgili çalışmalarda son aşamaya geldik. Kültür ve Turizm Bakanımız’ın gerekli onayı vermesi halinde bu çalışmalar tamamlanmış olacak. Bundan sonraki aşama inşallah yapım ve ihale aşaması, tahsis aşamasına geçilmesiyle projelerde önemli bir süreci halletmiş olacağız. Diğer taraftan kalan 4 bölgeye yönelik çalışmalarımız hemen hemen tamamlanmak üzeredir” dedi.
 
Bakan Elvan ”Kazanlı Turizm Bölgesi’ne Arap Ülkelerinin Büyük İlgisi Var”
 
Kazanlı bölgesi ile ilgili olarak Sayın Bakanımızın bir önerisinin olduğunu belirten Bakan Elvan özellikle bazı Arap ülkelerinin buraya büyük ilgisinin olduğunu ifade etti. Bu çerçevede mevcut yatırım yapacak olan, tahsisi alan firmalarla, bu Arap firmalar arasında bir görüşme gerçekleştirileceğini de belirten Bakan Elvan  Havaalanı ile ilgili olarak ise “ Alt yapı yatırım ihalesi gerçekleştirildi. Sözleşme aşamasında bir firmanın Kamu İhale Kurumu'na itirazı söz konusu olmuş. Zannedersem 1 hafta içerisinde bu neticelenecek ve süreci başlatacağız. Bizim buradaki hedefimiz Ekim veya en geç Kasım ayında kazmayı vurarak çalışmalara başlamak. Üst yapı ile ilgili de ihale hazırlıkları tamamlandı. İnşallah onu da bakanlığımız kısa sürede neticelendirecek. Havaalanı konusunda herhangi bir problemimiz şu aşamada söz konusu değil" şeklinde konuştu.
 
Bakan Avcı; "Mersin'de pilot uygulama gerçekleştireceğiz"
 
Bakan Nabi Avcı ise, 7. Akdeniz Turizm Forumu'nun Mersin'de yapılıyor olmasını, çok yerinde ve zamanında bir karar olarak değerlendirdi. Bu organizasyonun sadece Mersin turizmine değil, Türk kültürü ve turizmine de büyük yararlar sağlayacağını vurgulayan Avcı, "Sektör temsilcileriyle birlikte özellikle Mersin'in kültür ve turizmi ile ilgili projelerini ayrıntılı bir şekilde gözden geçirdik. Dolayısıyla önümüzdeki 10 yıllık bir perspektif ile yapılacak bir çalışma ile Mersin'in hak ettiği turizm düzeyine kavuşması için el birliği ile çalışacağımızın işaretlerini bu toplantıda gördük. Çünkü Mersin, gerçekten çok büyük potansiyele sahip olan ama bugüne kadar çeşitli nedenlerle, ulaşım başta olmak üzere bu potansiyelini gereği gibi değerlendirememiş bir yöremiz. Bizim başından beri söylediğimiz, turizmde özellikle pazar ve ürün çeşitlendirilmesi yaklaşımımızın en iyi örneklerimizden birini Mersin'de bir pilot uygulama olarak gerçekleştirebileceğimizi görüyoruz. Mersin, hem ürün çeşitlendirilmesi hem de pazar çeşitlendirilmesi bakımından çok büyük potansiyel taşıyan bir ilimiz" ifadelerini kullandı.
 
Mersin'de, Akdeniz Oyunları kapsamında yapılan tesislerle spor turizmine yönelik çok ciddi bir alt yapının oluştuğuna da dikkati çeken Bakan Avcı, şöyle devam etti:
 
"Aynı şekilde sağlık turizmine, eğitim turizmine, gastronomiye, kültür turizmine yönelik ve daha ileri yaş turizmine yönelik potansiyeli çok yüksek olan, dolayısıyla bütün bu farklı ürünlere talep olduğunu gördüğümüz, farklı pazarlara açılmaya çok müsait bir ilimizdir. Biz de şehrimizin ileri gelen sivil toplum kuruluşlarının, sadece Mersin değil Türkiye genelinde faaliyet gösteren meslek kuruluşlarının ve Mersin yönetiminin katkılarıyla inşallah bu potansiyelin sonuna kadar değerlendirilmesi için hem siyasi iradenin hem mesleki iradenin hem de toplamsal iradenin olduğunu gördük. Dolayısıyla ben katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum"
 
Bakanlar daha sonra ‘Avrupa Yaş Grupları Santranç Şampiyonası’nda 12 yaş kızlar kategorisinde altın madalya kazanan Sıla Çağlar ile 12 yaş erkekler kategorisinde Avrupa ikincisi olan Ekin Barış Özenir’i tebrik ederek başarılarından dolayı onlara hediye verdi.
 
Bakan Elvan ve Bakan Avcı daha sonra MEDİTOUR kapsamında düzenlenen fuarı gezerek stantları tek tek inceledi. 29.09.2016