T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI MERSİN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Meditour 7. Akdeniz Turizm Forumu Mersin'de Devam Ediyor

Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan ile Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Nabi Avcı bu yıl yedincisi Mersin’de gerçekleştirilen Meditour 2016 Akdeniz Turizm Forumu’nun ikinci gününde Akdeniz turizmcileriyle bir araya geldi.
 
Mersin Divan Otel’de düzenlenen resmi açılış törenine Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Vali Özdemir Çakacak, Mersin Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın, Hacı Özkan ve Serdal Kuyucuoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Akdeniz Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (ASCAME) Başkanı Jeronimo Perez Caser, ASCAME Lojistik Komisyonu Başkanı Şerafettin Aşut, Büyükelçiler, il protokolü ile ASCAME’ye üye 23 ülkenin sanayi ve ticaret odası temsilcileri ve üye ülkelerden çok sayıda turizmci iş insanı katıldı.
                          
Bakan Avcı, “Turizm sektörünün mevcut durumunu, potansiyelini ve karşı karşıya olduğu zorlukları ele alacağız”
 
Törende bölge turizmi açısından böylesine önemli bir forumun Mersin’de gerçekleştirilmesine katkı sunan herkese teşekkür eden Bakan Avcı, Akdeniz’de turizm sektörünün mevcut durumunu, sektörün potansiyelini, karşı karşıya olduğu zorlukların ele alınacağı bu formun bölge turizmi için hayırlara vesile olması temennilerinde bulundu.
                                                                                                                                                      
Bakan Avcı konuşmasına şöyle devam etti: “Akdeniz turizm havzasında yer alan bölge ülkelerinin temsilcileri olan Sayın Bakanları ve Büyükelçileriyle değerlendireceğimiz, sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerileriyle de zenginleştireceğimiz bu toplantıdan bölgemiz için çok önemli kararlar alınacağına yürekten inanıyorum.”
 
“Akdeniz havzası tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri ile kültür, turizm, inanç, spor, sağlık gibi pek çok turizm çeşidine yönelik büyük bir turizm potansiyeli taşıyor.”
 
Bakan Avcı; “Turizm Sektörüne Destek Vermek Tüm Ülkelerin Ortak Tavrı Olmalıdır”
 
Bölgemizin turizm açısından sıkıntılı bir dönemden geçtiğinin altını çizen Bakan Avcı “Özellikle son dönemlerde bütün dünyayı tehdit eden terör olgusu bölgemizde de turizme sıkıntılar çıkartan önemli kavramlardan biridir. Turizmin önünü açabilecek her türlü faaliyet, proje ve programın başarılı olabilmesi için teröre karşı ortak tavır, ortak hareket bütün ülkelerimiz için kaçınılmaz bir görevdir. Bölge ülkeleri olarak teröre karşı en üst düzey tedbirleri almak ve büyük fedakarlıklarla turizmin önünü açmaya çalışan turizm sektörüne destek olmak devletlerimizin ortak politikası olmalıdır. Nitekim Türkiye’de son dönemde özellikle tur operatörlerimize yönelik teşvikler de sektöre ciddi katkılar sağlamaktadır. Bu teşvik ve desteklerimiz artarak devam edecektir. Umuyorum ki dünya turizminin mihenk taşlarından biri olan Akdeniz turizm alanı hak ettiği turizm potansiyeline ulaşacaktır”
 
Mersin’de hazırlık çalışmaları devam eden 8 turizm bölgesi ile ilgili çalışmaların hızlandırıldığını ifade eden Bakan Avcı bazı yabancı yatırımcıların özellikle ilgilendiği turizm bölgelerinin olduğunu, bu turizm bölgeleri tamamlandığında Mersin’in son derece önemli destinasyonlar kazanacağını da kaydetti.
 
Bakan Elvan; “ MEDİTOUR 2016’nın Mersin’de Düzenlenmesinden Onur Duyuyorum ”
 
Meditour’un ikinci kez Türkiye’de gerçekleştiğini ifade ederek konuşmasına başlayan Bakan Elvan ise konumu ve özellikleri itibariyle Doğu Akdeniz’in parlayan yıldızı olan Mersin’de yapılmasından özellikle onur duyduğumu belirtti.
 
Buradan çıkacak fikirlerin sadece 23 Akdeniz ülkesi için değil, konumu ve bağlantıları itibariyle Akdeniz’i kuşatan, Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerinin tamamını ve dünya turizmini birebir etkileyeceğine yürekten inandığını ifade ede Bakan Elvan Mersin Valiliği’ne, Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Çukurova Kalkınma Ajansına ve emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Bu birlikteliğin güçlenerek artacağına, turizmin ileriye yönelik kalıcı katkılarla Mersin’imizde ve tüm doğu Akdeniz havzasında daha da gelişeceğine olan inancının tam olduğunu da belirten Bakan Elvan, “ Çukurova Kalkınma Ajansımız Mersinimizde turizm sektörünün daha da canlanması ve bir anlamda Mersin’in yol haritasının ortaya konması amacıyla bir organizasyon içerisine girdi. Önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan Mersin Turizm Çalıştayı’nda altyapı, kentsel planlama, turizmin çeşitlendirilmesi, turizmde insan kaynakları ve kalite konularında kapsamlı bir çalışma ortaya konulacaktır” ifadelerini kullandı.
 
MEDİTOUR 2016 temasının ‘Akdeniz’in Yükselen Destinasyonları’ ve ‘Yükselen Destinasyon Olarak Akdeniz’ olmasının da son derece önemli olduğunu ifade eden Bakan Elvan, “ Bilinen insanlık tarihi içerisinde Akdeniz’in yeri başka hiçbir denizin ve kıtanın dolduramayacağı değerde ve zenginliktedir. Akdeniz havzası uygarlıkların birikimi, insanlığı beslemeye, geleceğimize ışık tutmaya devam etmektedir.” dedikten sonra Akdeniz’in bir güven ve istikrar denizi olmasının bizler açısından son derece önemli olduğunu ve bunun bir zorunluluk olduğunu da vurgulayarak “Arap Baharı sonrası başlayan bölgesel istikrarsızlıkların nasıl turizme yansıdığını hep birlikte gördük. Akdeniz’de kruvaziyer gemilerin turizm gemilerinin yanında mülteci botlarının dolaşması büyük trajedilerin yaşanması bir insanlık ayıbıdır. Bu fotoğraf Akdeniz’in kadim geçmişine de, misyonuna da Akdeniz havzasını oluşturan ülkelerin kimliklerine de yakışmayan bir fotoğraftır. Hiçbir istikrarsızlık da uzun soluklu sürmez. Ümit ediyoruz ve çaba gösteriyoruz ki kısa sürede bu olumsuzluklar, yaşanan bu acılar son bulacaktır. Zira sadece yakın ülkeler değil, bütün Akdeniz ülkelerinin başta turizmi olmak üzere pek çok sektör bu olumsuzluklardan etkilenmektedir. “ şeklinde konuştu.
 
Bakan Elvan, “ Çalışmalarımızı Daha da Hızlandırıyoruz.”
 
Konuşmasının devamında Mersin’e yapımı süren yatırımlar ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Elvan, “Mersin Akdeniz’in en karakteristik, en özgün kentlerinden biridir. Turizmin hemen her alanında potansiyeli ve imkanı olan bir kentimizdir. Bu potansiyeli harekete geçirmek amacıyla turizm altyapılarını güçlendirecek çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Bölünmüş yollar, otoyol bağlantıları, Mersin Hızlı Treni, Çukurova Havaalanı, Mersin Kruvaziyer Limanı, deniz kıyı yapıları gibi ulaştırma altyapılarıyla Silifke Ovacık, Silifke Kargıcık, Silifke Taşucu-Boğsak, Silifke Narlıkuyu Akyar,  Amaur Melleç, Gülnar  Ortaburun, Tarsus Gülek Karboğazı Turizm Koruma ve Gelişme Bölgeleri ile sadece Mersine değil, sadece Türkiye’ye değil, Ortadoğu bölgesine de hitap edecek, sağlık yatırımlarıyla kısa orta ve uzun vadede Mersin Akdeniz turizminin en canlı bölgelerinden biri olmaya adaydır. Bu projelerimize yönelik olarak çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.
 
İçişleri Bakanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, Kalkınma Bakanı olarak bizatihi kendilerinin, milletvekillerimiz ile birlikte konu üzerinde çalıştıklarını da sözlerine ekleyen Bakan Elvan “ İnşallah bu bölgesel ve küresel düzeyde tüm turizm sektörüne hizmet edebilecek olan bu bölgeleri en kısa sürede sizlerin hizmetine sunacağız. Bu yatırımlar bugün 350 milyon civarında olan Akdeniz turist sayısının 2030 yılına kadar 500 milyona çıkacağı düşünüldüğünde Mersin’in bu artıştan pay alması açısından büyük önem arz ettiğini düşünüyorum. Mersin olarak Akdeniz turizmine katkı vermeye devam ediyoruz. Türkiye, Akdeniz turizmini geliştirme bağlamında üzerine düşen politikaları uygulamaya, gerekli yatırımları yapmaya devam edecektir.” diye konuştu.
 
Vali Çakacak “ Akdeniz, Turizmin Her Çeşidine En Güzel İmkanları Sunulabilecek Özelliklere Sahiptir ”
 
Konuşmasının başında Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Çukurova Kalkınma Ajansı ve daha birçok kurum ve kuruluşun destek verdiği forumun hayırlı gelişmelere vesile olması temennilerini belirten Vali Çakacak, tüm Akdeniz ülkelerini ilgilendiren böylesine önemli bir foruma ev sahipliği yapmaktan, değerli konuklarımızı yeryüzü cenneti Mersinimizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
 
Akdeniz Çanağı’nın tarih boyunca dünyaya yön vermiş büyük medeniyetlerin hüküm sürdüğü çok özel bir coğrafya olduğunu belirten Vali Çakacak; Akdeniz, turizm sektörü için büyük önem arz eden kültürel değerlerin yanında sahip olduğu iklim ve doğa harikası güzellikleri ile turizmin her çeşidine, en güzel imkanları sunulabilecek özelliklere sahip olduğunu da sözlerine ekledi.
 
Vali Çakacak “Turizm Sektörü Daha da Geliştirilmeli ve Sürdürülebilir Kılınmalıdır”
 
Turizm sektörünün geliştirilmesi ve sürdürülebilir kılınmasının tüm Akdeniz ülkeleri için hayati önem taşıdığını ifade eden Vali Çakacak bu bağlamda Akdeniz ülkeleri ticaret ve sanayi odalarını aynı şemsiye altında buluşturan Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliğinin birçok alanda olduğu gibi turizm sektöründe de yaptığı çalışmaları oldukça anlamlı bulduğunu ifade etti.
 
Anadolu’da Hıristiyanlığın ilk yayıldığı yerlerden biri olan Mersin inançların, dillerin, kültürlerin birbirine karışıp aynı ortamda buluştuğu çok özel bir il olduğunu da ifade eden Vali Çakacak, geçmişle gelecek arasında köprü görevi görerek Akdeniz’in tüm kültürel değerlerini günümüzle buluşturan Mersinimizin; sahip olduğu bu potansiyel ile Akdeniz destinasyonunun önemli bir sac ayağı olmayı fazlası ile hak ettiğini belirtti.
Konuşmasının sonunda Sayın Bakanlarımıza ve tüm konuklara katılımlarından ötürü şükranlarını sunan Vali Çakacak, forumun ilimiz, ülkemiz ve tüm Akdeniz ülkelerinin turizm sektör gelişimine ve sürdürülebilir kılınmasına büyük katkı sağlaması temennilerinde bulundu.
 
MTSO Başkanı Aşut “Turizm Huzur ve Barış İsteyen Bir Sektördür”
 
Forumun gerçekleşmesinde büyük emek sarf eden MTSO Başkanı AŞUT ise turizmin huzur ve barış isteyen bir sektör olduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında turizmin insanların birbirini tanımasını sağladığını ve bu sayede de huzur ve barış ortamının oluşmasına büyük katkı sunabileceğini söyledi.
 
Başkan Kocamaz, “Mersin’imizi El Birliği ile Hak Ettiği Yerlere Taşımaktır”
 
Başkan Kocamaz ise her zaman dile getirdiği gibi en büyük amaçlarının, Mersin’imizi el birliği ile hak ettiği yerlere taşımak ve her alanda marka bir şehir yapmak olduğunu bir kez daha vurgulayarak, turizmin kırılgan bir sektör olduğunu, bölgemizde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bu büyük organizasyonun ülkemiz ve Mersin’imize kazandırılmasının ilimizin ve ülkemizin uluslar arası imajının ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu ifade etti.
ASCAME Başkanı Jeronimo Casario da yaptığı konuşmada 20 yıl önce Akdeniz’deki turizmi geliştirmek için böyle projeler gerçekleştirmeye karar verdiklerini, hayata geçirdikleri projeler ile üye ülkelerin tarihi güzelliklerini ve turistik özelliklerini ön plana çıkarmayı amaçladıklarını belirtti.
 
Konuşmasında turistleri etkileyebilmek için onlara ideal bir standart sunmak zorunda olduklarını da belirten Casario, bunun için günümüzde küresel ölçekte derin dönüşümler yaşandığını ifade ederek Meditour’un Akdeniz ülkelerine ilerlemek için çok çalışmamız ve birbirimizi daha iyi tanımamız gerektiği mesajını verdiğini de sözlerine ekledi.
 
Vali Çakacak günün anısına Bakan Avcı ve Bakan Elvan’a Mersinli fotoğraf sanatçılarının çektiği fotoğrafları takdim etti.
 
Ülkemizde en son 2006 yılında Antalya’da yapılan ve her iki yılda bir farklı ülkelerde düzenlenen Akdeniz Turizm Forumu’nun yedincisi bu yıl 28-30 Eylül tarihlerinde çeşitli sanatsal etkinliklerle Mersin’de gerçekleştiriliyor. 29.09.2016