T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI MERSİN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Mersin Arkeoloji Müzesi Basın Bülteni

BASIN BÜLTENİ

YAŞAYAN, YAŞATAN, ÖĞRETEN MÜZE

MERSİN ARKEOLOJİ MÜZESİ

Tarihsel süreç içerisinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Mersin Kenti zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Bu zenginliğini sergilemek amacıyla 1978 yılında Eski Halkevi binasının küçük bir bölümünde kurulan Müze, 1991 yılına kadar depo müze olarak faaliyet göstermiştir. 1991 yılında restore edilerek şehre kazandırılan Kültür Merkezinin doğusunda toplam 650 m²  teşhir alanında 2017 yılına kadar hizmet vermiştir.

113379,mersin-arkeoloji-muzesi.png.jpg

Çağdaş müzecilik faaliyetlerinin yürütülmesine imkân veren fiziki şartların sağlanması için İlimiz Yenişehir İlçesi Gazi Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunan hazine adına tahsisli arazi müze binası yapılmak üzere Bakanlığımıza tahsis edilmiş,  2014 yılında da müze inşaatına başlanılmıştır.  Yaklaşık üç yıllık bir inşaat çalışmasından sonra Arkeoloji Müzemiz   ‘18 Mayıs Müzeler Günü’nde hizmete açıldı. Yenişehir İlçemizde toplam 7.465 m2’lik alanı kullanan Müzemizde, eserlerin sergileneceği salonların yanında geçici sergi salonları, çocuklar için arkeopark uygulama alanları, kütüphane, hediyelik eşya satış yeri, kafeterya gibi sosyal alanlar da yer almaktadır.     

Müzemizde toplam 1.435 adet eser sergilenecektir. Ziyaretçiler, giriş katında bulunan zaman tünelinde tarihe bir yolculuk yapacak, kronolojik sergi salonunda uygarlıkların her alanda nasıl gelişip neler yapabildiklerini izleyecek, ölü kültü alanında kültürlerde ölü gömme geleneklerini, etnografik salonda insanlarımızın günlük yaşamda kullandığı etnografik eserlerin yanında Yumuktepe Höyüğü’nün yakınında bulunan Huğ Evinin replikasını görecektir.

Birinci katta sergilenen sikkelerle uygarlıkların yapısı yakından izlenecek aynı salonda Toroslar İlçesi sınırlarında Müftü Deresi kenarında bulunan ve 9000 yıldır kesintisiz yerleşim gören Yumuktepe Höyüğünün canlandırmasıyla eserlerini, Mezitli İlçemizde bulunan ve M.Ö. 3. bin yıldan M.S. 6. yüzyılın sonlarına kadar iskân gören Soli-Pompeipolis Antik Kentini, Erdemli İlçemizde bulunan M.Ö. 4. yüzyıldan günümüze kadar yerleşim gören ve Antik Dönemde zeytinyağı ticareti ile ünlenen Elaiussa-Sebaste Antik Kentinin arkeolojik zenginliğine tanık olunacaktır.

Günümüzün modern teknolojileri kullanılarak yapılan Mersin Arkeoloji Müzesinde; ziyaretçi, geçmiş uygarlıkların yaşam ve sanatını, düşüncelerini, inançlarını öğrenmenin yanında kafeteryasında soluklanıp çay kahve içecek, kütüphanesinde araştırıp bilgilenecek, Müze Yolu ve Müzepark adını verdiğimiz alanlarda bir gününü dolu dolu yaşayacaktır.

21. yüzyıla ve Mersin ilimize yakışır bir şekilde modern müzecilik anlayışıyla yapılan Arkeoloji Müzesi, kentimizin tarihi ve kültürel değerlerinin en iyi biçimde korunmasını ve yaşatılmasını sağlamanın yanında sosyal tesisleriyle yaşayan, yaşatan ve öğreten bir müze olarak şehrimiz kültür ve turizmine büyük katkı sağlayacaktır.

Mersin’e gelen yerli ve yabancı konuklara “görmeden gitme” diyebileceğimiz yerlerin başında Arkeoloji Müzesi gelecek, müzemiz marka değerimizi arttıracak, bulunduğu alan ve çevresini cazibe merkezine dönüştürecektir.


davetiye kapak-01.jpg


unnamed.jpg