T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI MERSİN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Turizm Merkezleri ve Bölgeleri

Mersin'de Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilmiş 2 Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ile 6 adet Turizm Merkezi bulunmaktadır.

Mersin Silifke Ovacık Turizm Merkezi

Silifke ilçesinin 40 km batısında Yeşilovacık Beldesindedir. Turizm merkezinde 9.500 yatak kapasiteli turizm tesisleri yapılması hedeflenmektedir. 1/5000 nazım imar planı ve 1/1000 uygulama imar plan çalışmaları tamamlanmış olup Bakanlığımıza onaylanmıştır.

 

Mersin Silifke Kargıcık Turizm Merkezi

Silifke ilçesinin 39 km güney batısında yer almaktadır. Turizm merkezinde 900 yatak kapasiteli turizm tesisleri yapılması hedeflenmektedir. 1/5000 nazım imar planı ve 1/1000 uygulama imar plan çalışmaları tamamlanmış olup Bakanlığımıza onay için gönderilmiştir.

 

Mersin Gülnar Ortaburun Turizm Merkezi

Aydıncık ilçesinin 25 km doğusunda Gülnar ilçesi sınırları içinde Yanışlı köyü sahil kısmındadır. Turizm merkezinde 2.500 yatak kapasiteli turizm tesisleri yapılması hedeflenmektedir. 1/5000 nazım imar planı ve 1/1000 uygulama imar plan çalışmaları tamamlanmış olup Bakanlığımıza onay için gönderilmiştir.

 

Mersin Anamur Melleç Turizm Merkezi

Anamur ilçesinin 25 km batısında yer almaktadır. Havaalanı bulunan Antalya’nın Gazipaşa ilçesine uzaklığı ise 54 km’dir. Turizm merkezinde 1.000 yatak kapasiteli turizm tesisleri yapılması hedeflenmektedir. 1/5000 nazım imar planı ve 1/1000 uygulama imar plan çalışmaları tamamlanmış olup Bakanlığımıza onay için gönderilmiştir.

 

Mersin-Tarsus Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

Tarsus İlçesinin güneyinde Akdeniz’e kıyısı bulunan merkeze ulaşım, çevresinde bulunan köy ve belde yollarından sağlanmaktadır. Turizm bölgesi içerisinde ve çevresinde bulunan bakir alanlar turizm yatırımlarına uygun olmakla birlikte, kamping ve golf turizmi içinde imkânlar sunmaktadır. Doğal güzellikler, deniz, kum ve güneşin yanı sıra bölgenin inanç turizminde önemli bir yeri olan Tarsus’a, biraz daha kuzeye gidildiğinde ise kış turizmi içerisinde önemli bir alana sahip Tarsus-Gülek-Karboğazı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesine yakın olması bölge ve ülke turizmi içindeki önemini bir kat daha arttırmaktadır. Sahip olduğu doğal ve fiziksel potansiyel nedeniyle turizm açısından birinci derecede önem arz etmektedir. Bölgede 7.600 yatak kapasiteli otel ve tatil köyü, 2 golf alanı, 1 kongre merkezi, 1 sağlıklı yaşam merkezi ve 1 günübirlik tesis yapılması için yatırımcılara tahsis edilmiştir. Enerji nakil hattı tamamlanan bölgenin 15 km bölünmüş  yolunun yapım çalışmaları devam etmektedir.

 

Mersin Silifke Taşucu-Boğsak Turizm Merkezi

Taşucu – Boğsak Turizm Merkezi, İl merkezine 90 km uzaklıkta bulunmakta olup, Silifke İlçesi Taşucu bölgesinin batısından başlayarak kıyı kesimi boyunca devam etmekte ve Boğsak yerleşmesini içine alıp Tahta Koyu’na kadar uzanmaktadır. 1/25000 Çevre Düzeni Planlama Planlama çalışmaları tamamlanmış ve Bakanlığımızca onaylanmıştır. 1/5000 nazım imar planı ve 1/1000 uygulama imar plan çalışmalarına başlanacaktır.

 

Mersin Silifke Narlıkuyu-Akyar Turizm Merkezi

Narlıkuyu-Akyar Turizm Merkezi, Mersin İli, Silifke İlçesinin 20 km doğusunda, Kızkalesi'ne 5 km uzaklıkta yer almakta olup Narlıkuyu yerleşimi, Cennet ve Cehennem Obruklarını, Astım-Dilek Mağarasını içine almaktadır. 1/25000 Çevre Düzeni Planlama çalışmaları devam etmektedir.

 

Mersin-Tarsus-Gülek-Karboğazı Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

Gülek Kasabasına 13 km uzaklıkta yer alan Karboğazı kış sporlarının her çeşidinin yapılmasına müsaittir. Uluslararası Kayak Federasyonu’nun (FIS) Alp Disiplini kayak yarışmalarında istemiş olduğu faktörlerin tamamına sahip bulunan Karboğazı 3.524 m’lik zirvesi ile 2000-3000 rakımları arasında bulunan 10 km’lik doğal kayak pisti, Ekim ayından Haziran ayına kadar 7-8 ay kaliteli kar tutma özelliği ile dağcıların, kayakçıların ve turizm yatırımcılarının cazibe merkezi olacaktır. 1/5000 nazım imar planı ve 1/1000 uygulama imar plan çalışmaları devam etmektedir.