Alternate Text
Ana Sayfa | Site Ağacı | Arama 

Müzeler ve Örenyerleri
Mağralar
Turizm Merkezleri ve Bölgeleri

Mersin Ovacık Turizm Merkezi

Silifke ilçesinin 40 km batısında Yeşilovacık Beldesindedir. Planlanan alanda 9.500 yatak kapasiteli turizm tesisleri yapılması hedeflenmektedir. 1/5000 ve 1/1000 imar planı yapım çalışmaları devam etmektedir.

Mersin Kargıcık Turizm Merkezi

Silifke ilçesinin 39 km güney batısında yer almaktadır. Planlanan alanda 900 yatak kapasiteli turizm tesisleri yapılması hedeflenmektedir. 1/5000 ve 1/1000 imar planı yapım çalışmaları devam etmektedir.

Mersin Ortaburun Tepesi Mevkii Turizm Merkezi

Aydıncık ilçesinin 25 km doğusunda Gülnar ilçesi sınırları içinde Yanışlı köyü yanındadır. Planlanan alanda 2.500 yatak kapasiteli turizm tesisleri yapılması hedeflenmektedir. 1/5000 ve 1/1000 imar planı yapım çalışmaları devam etmektedir.

Mersin Melleç Turizm Merkezi

Anamur ilçesinin 25 km. batısında yer almaktadır. Havaalanı bulunan Antalya’nın Gazipaşa ilçesine uzaklığı ise 54 km’dir. Bu alanda plan ile 1.000 yatak kapasiteli turizm tesisleri yapılması hedeflenmektedir. 1/5000 ve 1/1000 imar planı yapım çalışmaları devam etmektedir.

Mersin-Tarsus Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

Tarsus İlçesinin güneyinde Akdeniz’e kıyısı bulunan merkeze ulaşım, çevresinde bulunan köy ve belde yollarından sağlanmaktadır. Turizm Merkezi içerisinde ve çevresinde bulunan bakir alanlar turizm yatırımlarına uygun olmakla birlikte, kamping ve golf turizmi içinde imkânlar sunmaktadır. Doğal güzellikler, deniz, kum ve güneşin yanı sıra Merkezin İnanç Turizminde önemli bir yeri olan Tarsus’a, biraz daha kuzeye gidildiğinde ise Kış Turizmi içerisinde önemli bir alana sahip Karboğazı Kayak Merkezi’ne yakın olması bölge ve ülke turizmi içindeki önemini bir kat daha arttırmaktadır. Sahip olduğu doğal ve fiziksel potansiyel nedeniyle turizm açısından birinci derecede önem arz etmektedir. Bölgede 7.600 yatak kapasiteli otel ve tatil köyü, 2 golf alanı, 1 kongre merkezi, 1 sağlıklı yaşam merkezi ve 1 günübirlik tesis yapılması hedeflenmektedir. Enerji nakil hattı tamamlanan bölgenin 15 km’lik yolunun yaklaşık 5 km’si tamamlanmıştır. 10 km’lik kısımda ise kamulaştırma davaları nedeniyle çalışma yapılamamaktadır.

Mersin Taşucu-Boğsak Turizm Merkezi

Taşucu – Boğsak Turizm Merkezi, İl merkezine 90 km uzaklıkta bulunmakta olup, Silifke İlçesi Taşucu bölgesinin batısından başlayarak kıyı kesimi boyunca devam etmekte ve Boğsak yerleşmesini içine alıp Tahta Koyu’na kadar uzanmaktadır. Planlama çalışmaları devam etmektedir.

Mersin Narlıkuyu-Akyar Turizm Merkezi

Narlıkuyu-Akyar Turizm Merkezi, Mersin İli, Silifke İlçesi’nin 20 km doğusunda, Kızkalesine 5 km uzaklıkta yer almakta olup Narlıkuyu yerleşimi, Cennet ve Cehennem Obruklarını, Astım-Dilek Mağarasını içine almaktadır. Planlama çalışmaları devam etmektedir.

Mersin-Tarsus-Gülek-Karboğazı Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

Gülek Kasabasına 13 km uzaklıkta yer alan Karboğazı kış sporlarının her çeşidinin yapılmasına müsaittir. Uluslararası Kayak Federasyonu’nun (FIS) Alp Disiplini kayak yarışmalarında istemiş olduğu faktörlerin tamamına sahip bulunan Karboğazı 3.585 m’lik zirvesi ile 2000-3000 rakımları arasında bulunan 10 km’lik doğal kayak pisti, Ekim ayından Haziran ayına kadar 7-8 ay kaliteli kar tutma özelliği ile dağcıların, kayakçıların ve turizm yatırımcılarının cazibe merkezi olacaktır. 1/5000 ve 1/1000 imar planı yapım çalışmaları devam etmektedir.

 
 
 

 

 

 


Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 2939 kez gösterilmiştir.